(Megjegyzés: legyünk szarkasztikusak: Trump elnökké választásnak sok a járulékos haszna is – így az, hogy az eddig Kínára kígyót-békát kiabáló amerikai fősodratú sajtó hirtelen dorombol neki, ami remélhetőleg bennünket még inkább a keleti nyitás, a korlátlan piacok felé fordít.)
Így kezdi cikkét az USA Today napilap, miután Kína különféle teljesítményeinek méltatásával adja meg az alaphangot:
„Trumpnak a gazdasági nacionalizmus felé fordulásával és ellenségességével a sokoldalú kereskedelmi megállapodásokkal szemben Kínának lehetőséget nyújt arra…, hogy még fényesebben tündököljék a világ színpadán, mondta Louis Kuijs, az Oxford Economics ázsiai részlegének vezetője”.
Így folytatta: „Ahogyan az Egyesült Államok jobban elszigetelődik gazdaságfilozófiájában, azt hiszem, Kínának még egy oka van arra, hogy…folytassa a globalizációt”.
Ezután Szemkiugrató számok alcímmel Kína elképesztő adatait sorolja a Világbank adattárából.
Majd felsorolja Kína szemkigúvasztó megaprojektjeit, mint
– Az új Selyemút, ami összeköti majd Ázsiát, a Közel-Keletet és Európát. A 2014-ben 40 milliárd dollárral indított kezdeti befektetés fontos városokat összekötő új vagy felújított vasutakat, kikötőket és utakat jelent. A várható teljes beruházás túlmehet a 4 billió dolláron.
– A pakisztáni infrastruktúra: Hszi Csin-ping kínai elnök 2015 tavaszán érkezett Pakisztánba, és ott 45 milliárd dolláros befektetési projekteket hirdetett meg az energia és infrastruktúra terén. Ezek közül néhány az új Selyemúthoz kapcsolódik.
Ezt követően felsorolja a nicaraguai csatornát, amely a Panama-csatornával versenyez majd, és a dél-amerikai vasutat, amely Brazíliát, Perút és Kolumbiát kötné össze.
(A felsoroltakban hány megrendelés várhat magyar hídépítőkre, vízmérnöki cégre, stb.?)